کدام پردازنده را بخریم اینتل یا ای ام دی؟

کدام پردازنده را بخریم اینتل یا ای ام دی؟

  • نوشته شده بوسیله: imanashkezar
  • منتشر شده در: ROOT
  • ایجادشده در تاریخ: 2019-05-26
  • بازدید: 62
  • نظرات: 0

سالیان طولانی ست که دو شرکت قدرتمند در جهان یعنی اینتل (INTEL) و ای ام دی (AMD) به تولید انواع پردازنده ها مشغولند و هر روز در تلاشند تا مشتریان خود را راضی نگه دارند.این دو شرکت با یکدیگر همیشه در حال رقابت هستند به طوریکه بعضی مواقع اینتل و بعضی وقت ها ای ام دی پیشی می گیرد ، یعنی در تولید پردازنده با قابلیت جدید افظایش سرعت ، افزایش حافظه کش ، بالا بردن تعداد هسته ... با یکدیگر به رقابت می پردازند.

در حال حاضر شرکت اینتل که به تازگی پردازنده های نسل هشتم (Coffee Lake) خود را روانه بازار کرده سریعا اقدام به تولید پردازنده های نسل نهم نیز کرده و آنها را خیلی سریع وارد بازار کرده است.امام ای ام دی با تولید پردازنده های Threadripper  و RYZEN با توجه به تعداد هسته و حافظه کش بالا همچنان در بسیاری از کامپیوتر ها دیده می شود و این نسل از سی پی یو های ای ام دی بازار پردازنده های اینتل را کمی خراب کرده است یعنی مانع از فروش بالای آن شده است.

اما یکی از مهم ترین دلایلی که اغلب افراد به سراغ پردازنده های ای ام دی می روند قیمت پایین این پردازنده است که به نسبت کارایی ، حافظه کش بالا و تعداد هسته زیادی که دارند در مقایسه با پردازنده اینتل خیلی قیمت پایین تری دارند.همچنین پردازنده های ای ام دی دارای گارانتی هم می باشند و خیال مشتری هنگام خرید تا حدودی راحت است.هرچند که خرابی در پردازنده ها نزدیک به صفر است ، اما زمانی که پردازنده شامل گارانتی هم باشد ، خریدار با خیال راحت تری اقدام به خرید پردازنده می کند.

به طور کلی خرید پردازنده به هزینه ای که شما می خواهید پرداخت کنید بستگی دارد و البته در آینده شاید این دورقیب با تکنولوژی جدید از یکدیگر سبقت بگیرند.


دیدگاهتان را بنویسید